Czesne
W roku szkolnym 2024/2025 miesięczne czesne wynosi 1990 zł (płatne przez 11 miesięcy w roku).
Jednorazowa opłata wpisowa odpowiada wysokości pojedynczego czesnego.
W razie potrzeby jesteśmy zawsze gotowi do otwartej rozmowy o finansach i poszukiwania alternatywnych rozwiązań :)
Formalności
Od strony formalnej dołączenie do Wolnego Liceum jest bardzo proste. Wystarczy, że podpisanie umowy oraz wypełnienie krótkiego wniosku o przyjęcie ucznia/uczennicy do szkoły w ramach edukacji domowej. Po naszej stronie pozostaje już dostarczenie odpowiednich dokumentów do szkoły macierzystej i zajęcie się pozostałymi sprawami :)
Egzaminy klasyfikujące
W ramach realizowania obowiązku szkolnego w Wolnym Liceum każdy uczeń i uczennica musi co roku zdać szereg egzaminów klasyfikujących, celem przejścia do kolejnej klasy. Zgodnie z ustawą niezdanie egzaminu skutkuje koniecznością przejścia na stacjonarny tryb nauki, a tym samym powrotem do tradycyjnej szkoły.
Egzaminy pisemne przeprowadzane są u nas na miejscu, a ustne w siedzibie szkoły macierzystej (Warszawa).
Matura
Egzamin maturalny uczniowie i uczennice będą zdawać w siedzibie naszej szkoły macierzystej. Będziemy oferować im zajęcia przygotowawcze, a także wsparcie indywidualne w nauce do tego testu.
Zostawiamy młodzieży decyzyjność w zakresie tego, czy podejdą do egzaminu maturalnego, czy nie. Nie chcemy wywierać na nich presji w tej kwestii - zamiast tego będziemy wspierać ich w poszukiwaniu indywidualnej życiowej drogi, rozwijaniu swoich pasji i odkrywania najlepszych dla siebie metod nauki.
Egzamin maturalny będzie przeprowadzany w siedzibie szkoły macierzystej (Warszawa).
Wolność w Wolnym Liceum
Fundamentem naszego podejścia do młodzieży jest akceptacja. Chcemy, by każda osoba czuła, że ma bezwarunkowe prawo do bycia szanowaną, słuchaną i braną pod uwagę, a jej emocje i potrzeby uznawane.
Wolność pojawia się w tym podejściu jako naturalna konsekwencja akceptacji. Jeżeli naprawdę wierzymy, że każdy człowiek jest ważny, to nie możemy odmówić mu prawa do decydowania o sobie. Dlatego stwarzamy przestrzeń, w której młodzi ludzie mają moc samostanowienia. Mogą wybierać, jak chcą spędzać czas, czego i w jaki sposób będą się uczyć, współdecydują o zasadach i mają wiele swobody.
Granice zawsze muszą iść w parze z wolnością. Uważamy, że wolność jednego człowieka nie może krzywdzić drugiego. Dlatego z jednej strony zatrzymujemy zachowania dzieci, gdy widzimy taką potrzebę, a z drugiej strony wspieramy je w zdobywaniu umiejętności stawiania swoich granic oraz wyrażania swojej niezgody i potrzeb.
Zajęcia nie są obowiązkowe. Uczeń/uczennica ma prawo do zrezygnowania z udziału w nich. Czasem jednak bywa tak, że zależy nam na obecności dziecka na zajęciach, bo ktoś włożył dużo pracy w przygotowanie zajęć lub sądzimy, iż uczeń/uczennica może mieć kłopoty ze zdaniem egzaminów bez nauki przedmiotowej. W takich przypadkach nadal nie zmuszamy licealisty/ki do zajęć. Uświadamiamy ich za to o możliwych konsekwencjach wyboru i rozmawiamy o tym, by dowiedzieć się więcej lub wspólnie ustalić coś na przyszłość.
Metody pracy
Tworząc program Wolnego Liceum skupiamy się przede wszystkim na takich aktywnościach, które wspierają naturalne formy uczenia się, a także zdobywanie kompetencji społecznych i rozwój emocjonalny. Wiele elementów programowych opieramy również na naszych własnych pasjach. Dlatego poza tutoringiem, zajęciami przedmiotowymi i wycieczkami, znajdziecie u nas też warsztaty pisarskie, zajęcia polityczne, gry RPG, zajęcia artystyczne, manualne i lekcje gry w szachy.
Poza indywidualnym wsparciem pracujemy również z całą grupą, obserwując zachodzące w niej procesy - otwarcie rozmawiamy o konfliktach i relacjach, organizujemy wydarzenia integracyjne, kilkudniowe wyjazdy i warsztaty. Często siadamy w kręgu, a decyzje podejmujemy wspólnie metoda konsensusu.
Plan dnia i tygodnia