NVC, czyli Non-Violent Communication - po polsku Porozumienie Bez Przemocy. To określony zbiór wskazówek i porad dotyczących sposobu komunikacji z innymi ludźmi. Ludzie zazwyczaj mają takie same potrzeby, a różnią się tylko przyjmowanymi strategiami działań dążącymi do ich zaspokojenia. Mamy wspólne podstawowe potrzeby - potrzeba akceptacji, bycia kochanym, samorealizacji, poczucia bezpieczeństwa. To bardzo ważne aspekty Edukacji Przygodowej.
Metodyka ta opiera się na 3 elementach kluczowych: podejście do dzieci (m.in. stwarzanie okazji do trenowania swojej samodzielności i indywidualne podążanie za naturalnym rozwojem dziecka), urządzenie przestrzeni (m.in. naturalne materiały, jasne, proste przestrzenie) oraz zajęcia montessoriańskie (dzieci z własnej chęci korzystają z wybieranych przez siebie tzw. "pomocy Montessori"). Wspieramy rozwój w obszarze sensorycznym, motorycznym, zmysłowym, przy okazji realizując wymagania podstawy programowej.
To podejście do dzieci opierające się na wzajemnym zaufaniu i przekonaniu, że dzieci są zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji, stanowienia o sobie, stawianiu własnych granic i wyboru najlepszych sposobów na swoją naukę i rozwój. W szkołach demokratycznych dzieci decydują, czy chcą się uczyć, czy bawić (w zabawie też jest nauka), czym chcą się zajmować, czego potrzebują, jak ma funkcjonować szkoła. Szczególnie ważne w tym podejściu jest stawianie granic przez dorosłych i dzieci.